GRUPA BRĄZOWA WARSZAWSKIEJ AKADEMICKIEJ PIELGRZYMKI METROPOLITARNEJ

Poradnik pielgrzyma

Zamieszczone wskazówki zostały pobrane ze strony organizatora pielgrzymki: wapm.waw.pl

Jeżeli idziesz pierwszy raz na pielgrzymkę lub masz małe doświadczenie w pielgrzymowaniu to znajdziesz tutaj podstawowe informacje na temat tego, co powinieneś zabrać ze sobą na pielgrzymkę, jak się przygotować na pątniczy szlak. Dowiesz się również jak należy się zachować na pielgrzymce.
Trasa pielgrzymki wynosi ok. 290 km i wymaga przejścia każdego dnia ok. 35 km w 5 – 6 etapach. Pielgrzymka wyrusza sprzed kościoła Św. Anny w Warszawie i dociera do klasztoru jasnogórskiego w Częstochowie. Trasa biegnie różnymi drogami, najczęściej polnymi lub leśnymi – bez względu na warunki atmosferyczne i stan dróg.
Dzień pielgrzyma zaczyna się wcześnie rano przeważnie ok. 5:30 (ale bywa że i wcześniej) a kończy się wieczornym apelem o 21:00. Każdego dnia pielgrzymom towarzyszy modlitwa poranna, modlitwa różańcowa, wspólny śpiew. Codziennie Msza Św. całej pielgrzymki, konferencje. Po każdym etapie organizowany jest półgodzinny odpoczynek i jeden godzinny na obiad. Wieczorny apel rozpoczyna się o godzinie 21:00 organizowany w grupach lub dla całej pielgrzymki. Po dotarciu na nocleg zostaje czas na umycie się, kolację i przygotowanie się na kolejny dzień. Cisza nocna rozpoczyna się o godz. 22:00 w trosce o Twój odpoczynek, innych pielgrzymów oraz gospodarzy.

nocleg1Każdego wieczoru, po całodziennym marszu pielgrzymka dociera do miejsca noclegowego. Pielgrzymka przeważnie nocuje w dwóch, trzech wioskach oddalonych od siebie o kilka kilometrów. Służba kwatermistrzów „rezerwuje” gospodarstwa przeznaczone na nocleg danej grupy. Na ogrodzeniu lub bramie wisi tabliczka w kolorze grupy z napisem siostry lub bracia. Oznacza to że dane gospodarstwo przeznaczone jest na nocleg tylko dla sióstr lub braci. Podział ten zachowany jest ze względu na zabronioną koedukację w stodołach i namiotach.
Pielgrzymi nocują w namiotach rozstawianych samodzielnie, każdego wieczoru po przyjściu na nocleg. Zaleca się używanie 2 – 3 osobowych namiotów. Większe namioty sprawiają trudności przy porannym pakowaniu. Dodatkowo gospodarze udostępniają miejsca noclegowe w stodołach, jednakże ilość miejsc jest ograniczona i należy się przygotować na brak miejsca w stodole. Zabronione jest używanie świeczek i otwartego ognia w stodołach i namiotach. Przygotowanie kolacji, gorącej wody na herbatę czy ciepłej wody do mycia jest we własnym zakresie pielgrzyma. Czasami istnieje możliwość skorzystania z dobrodziejstwa domu w danym gospodarstwie ale to zależy wyłącznie od gospodarza.
Warto tutaj zwrócić uwagę na to aby pielgrzymować razem z grupą do której zapisaliśmy się, oddalenie się ze swojej grupy może przynieść efekt taki że zajdziemy na nocleg akurat na którym nie będzie Twojej grupy a to znaczy że nie będziesz miał dostępu do swojego bagażu. Nie jest możliwe aby bagaż mógł być przetransportowany z innej miejscowości lub też jakiś samochód pielgrzymkowy zawiózł Ciebie na miejsce Twojego noclegu. Nie wskazane jest też poruszanie się wieczorem samodzielnie pomiędzy wioskami. Na noclegu zachowujemy czystość, nie śmiecimy na polu namiotowym.
Śmieci i odpadki na noclegu należy zgromadzić w jedno miejsce i wynieść w okolice samochodu bagażowego, najczęściej znajdują się tam wywieszone worki na śmieci. Po odpoczynku w ciągu dnia wystarczy, że śmieci zostaną zebrane w jedno miejsce i ułożone przy drodze. Specjalna służba zajmująca się sprzątaniem po pielgrzymce będzie miała ułatwione zadanie. Pamiętaj że w tej służbie pracują sami pielgrzymi, więc może się zdarzyć tak że i Ty do niej trafisz.